AKTUALNOŚCI

ŚMIECI NIE DO SIECI !

Sieć kanalizacji sanitarnej służy wyłącznie do transportu ścieków, a wyrzucane do niej śmieci powodują zatory i są przyczyną wielu awarii generujących spore koszty. Niestety, nadal wielu mieszkańców traktuje toalety i odpływy kanalizacyjne jak kosz na śmieci.
  • Nie ma tygodnia, w którym to pracownicy Miejskich Zakładów Komunalnych nie musieliby jechać na zapchany kosz, pompę czy awarię przepompowni oraz tłoczni ścieków.
  • Wykonując te prace przekonujemy się, że w ściekach pływa niemal wszystko – począwszy od materiałów tekstylnych, artykułów do higieny osobistej, pampersów, chusteczek nawilżających, większych resztek żywności, patyczków do uszu, worków foliowych, zawieszek od kostek toaletowych, dużej ilości tłuszczu i oleju, a skończywszy na kawałkach gruzu, cegieł, kamieniach itp. (przykładowe zdjęcia poniżej).
  • Przywrócenie obiektu do pracy po takich awariach wymaga zaangażowania kilku pracowników i gruntownego wyczyszczenia wirników pomp, rozbierania i czyszczenia separatorów a niekiedy również armatury (rurociągów i zaworów). W niektórych przypadkach usunięcie awarii może potrwać nawet kilkanaście godzin, a w przypadku uszkodzenia pompy może dojść do unieruchomienia urządzenia nawet na kilka dni czy tygodni.
  • Oznacza to spore straty finansowe, a tym samym podnosi koszty eksploatacyjne kanalizacji i wpływa na wysokość opłat ponoszonych przez wszystkich odbiorców usług przedsiębiorstwa.
  • Każdy z nas swoim racjonalnym korzystaniem z kanalizacji czy zbiornika bezodpływowego (szambo) może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kanalizacji i proces oczyszczania ścieków.
Wystarczy stosować proste zasady, aby przyczynić się do zmniejszenia ilości zatorów ścieków i awarii pomp.
Jak to zrobić?
Bardzo prosto ! Nie wrzucajmy do urządzeń sanitarnych, umywalek, zlewozmywaków, toalet i kratek ściekowych odpadów wymienionych poniżej (nawet jeżeli są w stanie rozdrobnionym):
środków higieny osobistej, pampersów i patyczków do uszu;
tłuszczów, olejów i nieczystości stałych;
emulsji, lakierów, klejów, piasku i żwiru;
przeterminowanych leków;
pożywienia;
innych odpadów, które powinny trafić do pojemników na odpady komunalne.
 
  • Przygotowaliśmy dla Państwa informację graficzną w postaci małej ulotki ze wskazówkami czego nie należy wrzucać do kanalizacji i zbiorników bezodpływowych (dostarczona zostanie listownie wraz z bieżącymi opłatami);
  • Nie wiesz, co zrobić z danym odpadem? Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy ! Pamiętajmy, że niewłaściwe korzystanie z kanalizacji i szamba skutkuje wzrostem opłat za ścieki;
Zaangażowanie każdego z Nas ma ogromne znaczenie !